پیلینگ یک روش برای بهبود ظاهر پوست است.در این روش ماده ای به پوست مالیده میشود که باعث جدایی و نهایتا پوسته ریزی پوست میشود.در نتیجه یک پوست جدید وتازه که معمولا”صاف تر از پوست قبلی است،جایگزین میشود . هزاران پیلینگ سالانه توسط متخصصین پوست انجام میشود ودر طول یک قرن اخیر انواع مواد مختلف به این منظور مورد استفاده قرار گرفته  اند.
پیلینگ در چه مواردی کاربرد دارد ؟

برای درمان چروک های زیر چشم،اطراف دهان ، چروک های ناشی از تماس طولانی با آفتاب ، چروک های ناشی از افزایش سن ، لکه های پوستی وکک مک،جاهای باقی مانده جوشها از پیلینگ به تنهایی یا همراه سایر روش ها استفاده میشود . در افراد دارای پوست های روشن که دچار کک و مک هستند پیلینگ از روش های درمانی بسیار مؤثر است.

انواع پیلینگ

پیلینگ میتواند سطحی متوسط ویا عمیق باشد. بعنوان قانون هر چه پیل عمقی تر باشد اثر آن طولانی تر وهر چه پیل سطحی تر باشد احتمال عوارض کمتر است. در بیماران کاندید، متخصص پوست بر اساس شرایط بیمار نوع پیلینگ مناسب را تشخیص میدهد . معمولا”پیلهای سطحی را با فاصله چند هفته بایستی تکرار نمود .روش انجام پیلینگ

مواد رایج مورد استفاده در پیل های سطحی ، اسیدهای میوه ، در پیل های متوسط ،TCA و در پیل های عمیق فنل است. ابتدا پوست را با یک ماده پاک کننده تمیز کرده تا چربی اضافی و مواد آرایشی پاک شود سپس یک یا چند ماده که بر اساس نوع پوست بیمار وبیماری او متفاوت است روی پوست مالیده میشود.معمولا”یک احساس  سوزش و گرم شدن در پوست ایجاد می شود که بر حسب عمق پیل شدت آن متغییر است . در پیلینگ های سطحی این احساس بسیار خفیف است به طور کلی سوزش و نارحتی ناشی از تمام انواع پیل از چند دقیقه بیشتر طول نمیکشد.
بعد از انجام پیلینگ بسته به نوع پیل انواع واکنشها خفیف یا شدید در پوست اتفاق میافتد در پیلینگ های سطحی معمولا قرمزی و بدنبال آن پوسته ریزی در پوست ایجاد میشود که ۵-۳ روز طول میکشد.در پیلینگهای متوسط وعمیق گاهی تورم ،ایجاد تاول وسیاه شدن پوست ایجاد میشود و سر انجام پوستهای سیاه شده در عرض چند روز میریزند و پوست جدید ایجاد میشود.

مراقبت های لازم برای انجام پیلینگ

به طور کلی بیماران قبل وبعد از انجام پیل بایستی پوست را در مقابل آفتاب حفاظت نمایند واز کرم های ضد آفتاب استفاده کرده واز قرار گرفتن های غیر ضروری در مقابل آفتاب خودداری کنند . پیل های  متوسط وعمیق معمولادر فصول سرد سال انجام میشوند وبیماران بایستی ۳-۱هفته در معرض آفتاب قرار نگیرند.

در مورد پیل های متوسط و عمقی ممکن است قبل از انجام پیل کامل ،تست انجام شود تا اثر پیلینگ و عوارض احتمالی مشخص شود. در این نوع پیل ها ممکن است قبل وبعد از انجام پیل داروهایی جهت جلوگیری از تب خال ویا داروهایی برای آماده شدن پوست برای پیل  انجام شود .

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه