mole-wart-main

خال در زبان انگلیسی «Beauty‌Mark»  یا «نشانه زیبایی» نامیده می‌شود . زیبا دانستن خال از قرن هجدهم در اروپا رواج پیدا کرد و بعد از آن به‌تدریج کم‌رنگ شد. اما با شهرت یافتن «مریلین مونرو» ستاره سینمای تجاری ، بار دیگر خال به‌عنوان یک نشانه زیبایی مطرح شد . حتی امروزه بعضی‌ها سعی می‌کنند با پیرسینگ ، جواهرات وحتی تاتو روی صورت خود، به‌خصوص در گوشه لب‌شان خال مصنوعی ایجاد کنند.

 با وجود این، بعضی خال‌ها آنقدر بزرگ یا نازیبا هستند که اعتمادبه‌نفس فرد را پایین می‌آورند. گروهی از آنها نیز به‌ دلیل مکان قرارگیری‌شان حسابی دردسرساز می‌شوند از جمله خال‌های گوشتی لابه‌لای ریش صورت، کف سر، در محل بستن کمربند و… بنابراین همان‌قدر که بعضی خال‌ها طرفدار دارند گروهی دیگر آزاردهنده هستند و باید برداشته شوند.

 تغییرات خال را جدی بگیرید!

خال‌ها عمدتا ضایعات خوش‌خیمی هستند و درصد کمی از آنها ممکن است بدخیم شوند. خال‌های مادرزادی بیشتر در  خطر بدخیمی قرار دارند و هرقدر سایز آنها بزرگ‌تر باشد این خطر بیشتر می‌شود. خال‌های «دیسپلاستیک» نیز نوعی از خال‌های اکتسابی هستند که ممکن است ظاهر بدی داشته باشند و در پاتولوژی‌شان تغییراتی به نفع بدخیمی دیده شود.

مسئله مهم این است که هرگونه تغییر در خال را باید جدی گرفت و به متخصص پوست مراجعه کرد از جمله تغییر در رنگ، سایز، تقارن و نامنظم شدن حاشیه آن. اهمیت این موضوع درمورد خال‌های مادرزادی، کسانی که خود یا خانواده‌شان سابقه ملانوم (نوعیسرطان پوست منشا گرفته از سلول‌های رنگدانه‌ساز) دارند، افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند و کسانی که زمان زیادی را در معرض نور آفتاب می‌گذرانند، بیشتر است .

کدام خال‌ها باید برداشته شوند ؟

تنها پزشک متخصص پوست می‌تواند تشخیص دهد که کدام خال باید برداشته شود و کدام دست نخورده باقی بماند. در گذشته، توصیه به برداشت خال بیشتر در مورد خال‌هایی مطرح بود که به‌دلیل محل قرارگیری‌شان در معرض تحریک شدن بودند ازجمله خال‌هایی که در لابه‌لای ریش صورت یا در محل بستن کمربند قرار دارند. اما امروزه مسئله اصلی در برداشت خال، بدخیم بودن یا شک به بدخیمی آن است. چنین خال‌هایی باید حتما نمونه‌برداری شوند یا به کل برداشته شوند و مورد آزمایش قرار بگیرند. علاوه براین‌ها بعضی خال‌ها از لحاظ زیبایی فرد را دچار مشکلات روحی می‌کنند و با هدف زیبایی برداشته می‌شوند.

شاید یک جلسه درمان کافی نباشد

برداشت خال با استفاده از ار اف ممکن است طی یک یا چند جلسه صورت بگیرد. درواقع این موضوع به نوع خال، عمق و وسعت آن بستگی دارد.. جراحی نیز بدون درد و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

ماه گرفتگی را هم می‌توان محو کرد؟!

ماه گرفتگی از دسته خال‌های عروقی مادرزادی به‌حساب می‌آید. این ضایعه به‌صورت لکه‌های قرمز کم‌رنگ متمایل به صورتی است و ممکن است در نواحی مختلف صورت و بدن ایجاد شود . ماه گرفتگی معمولا به مرور زمان با رشد کودک از بین می‌رود و نیاز به اقدام درمانی خاصی ندارد. اما لکه‌های شرابی نوعی دیگر از ضایعات عروقی هستند که خود به خود رفع نمی‌شوند و فقط با کمک ار اف می‌توان آنها را برطرف کرد .

 download
برداشت خال محدودیت سنی ندارد

برای برداشت خال نیازی نیست که در سن خاصی باشید . با این حال در سن رشد همان‌طور که تمام قسمت‌های بدن بزرگ‌تر می‌شوند ، خال‌ها نیز افزایش سایز پیدا می‌کنند، بنابراین می‌توان برداشت خال را تا پایان سن رشد به تعویق انداخت . اگر چه انجام این کار در سنین پایین نیز هیچ خطر و مشکلی ندارد . برای مثال شاید خال در محلی قرار داشته باشد که  بر روحیه کودک تاثیر منفی بگذارد . در این صورت سن برداشت آن بستگی به نظر پزشک و خود فرد دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه